Aktualności

drukuj

FILHARMONIA.OSTROŻNIE, WCIĄGA!!!

2014-11-07

Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie we współpracy z Filharmonią Podkarpacką od września 2013 roku realizuje działania o charakterze animacyjno-edukacyjnym pod nazwą „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”. To ogólnopolski program skierowany do uczniów klas maturalnych nieartystycznych szkół powszechnych. Jego celem jest zbudowanie trwałej relacji pomiędzy filharmoniami a młodzieżą oraz zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa w koncertach z repertuarem klasycznym.

O programie

W każdym z miast objętych Programem maturzyści biorący w nim udział mogą bezpłatnie korzystać z oferty blisko 20 koncertów symfonicznych wraz z osobą towarzyszącą. Specjalnie dla nich każda z filharmonii zorganizuje otwartą próbę, na której maturzyści nie tylko usłyszą fragmenty utworów prezentowanych tego dnia w filharmonii, ale także będą mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy muzyka i dyrygenta. W trakcie prób zostanie także zaprezentowany skomponowany specjalnie na potrzeby Programu utwór autorstwa Krzesimira Dębskiego „Wariacje na temat K. Dębskiego” pokazujący zarówno walory brzmieniowe orkiestry symfonicznej, style i techniki kompozytorskie jak i różne systemy tonalne. Dodatkowo chętni maturzyści będą mogli wziąć udział we współtworzeniu programu artystycznego głosując w plebiscycie na utwory, które ich zdaniem powinny znaleźć się w nowym sezonie artystycznym w programie filharmonii biorących udział w Programie. Instytut Muzyki i Tańca zorganizował także dla nich konkurs z nagrodami, w którym zainteresowani mogą podzielić się swoimi doświadczeniami z filharmonią oraz przedstawić oczekiwania, jakie według nich powinna spełniać filharmonia, aby stać się bardziej dostępną dla młodych melomanów.

           Oferta Programu tym razem skierowana została do wszystkich maturzystów szkół powszechnych. W bieżącej edycji w każdej z filharmonii biorącej w niej udział maturzyści poprzez oficjalną stronę Programu www.filharmonia-wciaga.pl będą mogli współtworzyć repertuar koncertowy w filharmoniach objętych Programem niezależnie od miejsca zamieszkania. Partnerem wspierającym plebiscyt na utwory symfoniczne, które uczestnicy Programu chcieliby usłyszeć w Filharmonii jest Narodowy Instytut Audiowizualny i portal muzykotekaszkola.pl, na którym przed głosowaniem w plebiscycie będzie można zapoznać się z propozycjami filharmonii.

Edycja 2014/2015 to także premiera fabularyzowanych filmów edukacyjnych o Filharmonii - Instytucji Kultury oraz kilkunastu filmów wizytówkowych prezentujących poszczególne instrumenty orkiestry jak i cały ten ogromny organizm, nad którym jednak udaje się zapanować dyrygentowi.  Filmy zostały zrealizowane przy współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Premierę filmów zaplanowano na październik 2014.

Do zobaczenia w filharmonii!

 

Koordynator Programu

Jan Roguz

Tel. 664 476 796

jan.roguz@imit.org.pl

www.filharmonia-wciaga.pl

Kalendarium

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

2011. Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego

Powered by: CMS Edito

Realizacja: Ideo,