Międzynarodowy Festiwal Sztuki TRANS/MISJE

2018-07-31

W ramach Festiwalu odbędą się koncerty realizowane na terenie Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, zgodnie z poniższym harmonogramem:

25.08.2018r., sobota, godz. 20:00 - UROCZYSTA INAUGURACJA MFS TRANSMISJE RZESZÓW 2018

„Cud niedokonany, czyli Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej '39”/oratorium /libretto: Szymon Bogacz, muzyka: Sławomir Kupczak, dyryg. Łukasz Wódecki, soliści: Naira Ayvazyan, Michał Sławecki, chór i orkiestra: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie/prod. Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie /Sala Koncertowa Filharmonii Podkarpackiej

27.08.2018r., poniedziałek, godz. 19:00

G.F. Haendel „Acis i Galatea”/opera /reż. Péter Gemza, dyryg. Dániel Somogyi-Tóth /Teatr im. M. Csokonaiego w Debreczynie /Duża Scena Filharmonii Podkarpackiej

28.08.2018r., wtorek, godz. 18:00

„Édith Piaf sings”/recital /reż., dyryg., pianino Jakub Žídek, wyk. Hana Fialova i Tomáš Savka /Narodowy Teatr Morawsko-Śląskiw Ostrawie /Scena Kameralna Filharmonii Podkarpackiej

Festiwal TRANS/MISJE został powołany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz zagranicznych partnerów: Państwowy Teatr w Koszycach, Narodowy Teatr Morawsko-Śląski w Ostrawie, Teatr im. Mihála Csokonaiego w Debreczynie, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie, Teatr Królewski w Trokach oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie w roli partnera honorowego w celu budowania wspólnej przestrzeni dla wymiany idei i wartości. Tytuł pierwszej edycji brzmi: „1918. Koniec i początek”.

Głównym założeniem programowym TRANS/MISJI jest interdyscyplinarność w sferze sztuki (teatr, opera, muzyka, film, malarstwo, fotografia, performance, nowe media itd.). Partnerów projektu łączy graniczne położenie, które sprzyja wzajemnemu przenikaniu kultur. Wynika z tego odmienna od centrystycznej perspektywa patrzenia  na rzeczywistość. Jej fundamentem jest regionalna wspólnota i wyjątkowa tożsamość pogranicza.

Festiwal będzie miał charakter imprezy cyklicznej, na stałe wpisanej w kalendarz współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy i Litwy. Kolejne edycje będą odbywały się naprzemiennie u partnerów-organizatorów. W ten sposób uczestnicy projektu kolejno będą przejmowali rolę gospodarza imprezy, kreując jego ideę i zawartość programową.

Pierwsza edycja Festiwalu jest organizowana w Rzeszowie i w Łańcucie
w dniach 25–31 sierpnia tego roku. Rok 2018 jest rokiem znaczącym dla państw Europy Środkowej i Wschodniej. To setna rocznica ustanowienia nowego porządku. Stąd też pierwszej edycji Festiwalu nadaliśmy tytuł: „1918. Koniec i początek”.

Serdecznie zapraszamy do Rzeszowa, gdzie spotkają się artyści i kultury fascynującego europejskiego pogranicza.

Koszt biletów: 10zł normalny/5zł ulgowy

Bilety do nabycia w Kasie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie