Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej

2019-05-16

Międzynarodowy Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
(20 -27 września 2019)

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie to nowa inicjatywa kulturalna, której celemjest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia zarówno twórczości Stanisława Moniuszki, jak i wielu wybitnych polskich kompozytorów z XIX i XX wieku.

Pierwsza edycja Konkursu odbywa się w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. Uczestnicy będą prezentować w konkursie utwory wybrane z twórczości 50 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w dn.
20-26 września. Koncert laureatów konkursu odbędzie się 27 września w Filharmonii Podkarpackiej.  Wykonawcami koncertu laureatów będą Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego i Tomasza Chmiela oraz laureaci konkursu. Koncert Laureatów zostanie powtórzony 29 września w Filharmonii Narodowej.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorem Konkursu jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

I edycja Konkursu została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Konkurs finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Partnerami Konkursu są Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, Uniwersytet Rzeszowski, ZAIKS, STOART, Yamaha, Ruch Muzyczny, PWM i Fabryka Cukierków Pszczółka.

Patroni medialni Konkursu to Program II Polskiego Radia, TVP Kultura, Rzeczpospolita i magazyn Presto.

Więcej informacji: www.konkursmuzykipolskiej.pl