II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej

2020-12-17

RUSZAJĄ ZGŁOSZENIA DLA PIANISTÓW I ZESPOŁÓW KAMERALNYCH DO 2. MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MUZYKI POLSKIEJ IM. STANISŁAWA MONIUSZKI
WARSZAWA, 22.12.2020
Druga edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się 11–18 września 2021 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Zgłoszenia uczestników są przyjmowane od teraz do 14. maja 2021 r. przez formularze elektroniczne na stronie internetowej konkursmuzykipolskiej.pl. Konkurs jest organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca, a fundatorem nagród Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Przy drugiej edycji konkursu czekamy na liczne zgłoszenia uczestników zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wszystko obecnie w rękach muzyków, by podjęli decyzję o starcie w konkursie. To odpowiedni moment, by przystąpić do pracy nad własnym programem. Mamy też nadzieję, że profesorowie uczelni muzycznych odegrają tu ważną rolę i namówią swoich podopiecznych do udziału w tym wydarzeniu – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor IMiT.
Co ważne, w konkursie nie ma ograniczeń ze względu na wiek ani obywatelstwo uczestników. Podczas konkursu muzycy będą prezentować utwory 56 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku. To sami uczestnicy przygotowują program, wybierając utwory do poszczególnych etapów konkursu. Obok takich sław kompozytorskich jak Chopin, Paderewski, Górecki, czy Penderecki znajdziemy mniej znanych reprezentantów różnych stylów i epok muzycznych, jak Antoni Kątski, Eugeniusz Pankiewicz, czy Stefan Kisielewski. Równie ważne miejsce zajmują polskie kompozytorki: Maria Szymanowska i Grażyna Bacewicz.
Konkursowi towarzyszy kronika audio w postaci serii płyt CD dostępnych w dystrybucji światowej zarówno fizycznej, jak i cyfrowej – dzięki temu powstają światowe prapremiery fonograficzne utworów nigdy wcześniej nie nagrywanych.
– W dziedzinie muzyki dawnej jest to już obecnie stały trend – wyszukiwanie przez wykonawców utworów zapomnianych, przez nikogo współcześnie nie wykonywanych, co wiąże się z wielomiesięcznymi poszukiwaniami repertuaru w bibliotekach i archiwach. My zaś dajemy podobną możliwość uczestnikom naszego konkursu, z tą różnicą, że dostęp do repertuaru mają na wyciągnięcie kilku kliknięć. Celem naszego konkursu jest bowiem włącznie tych pięknych i niesłusznie zapomnianych kompozycji do współczesnego obiegu koncertowego i wykonawczego – konkluduje Katarzyna Meissner.
Uczestnicy 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki powalczą o pulę nagród w wysokości ponad 80 tysięcy euro w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. Jury obu kategorii konkursu będzie się składać z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego. Zgłoszenia należy przesyłać za pomocą formularza on-line do 14 maja 2021 roku. Startujący w konkursie muzycy dostają także szansę zdobycia wielu nagród pozaregulaminowych – od nagród finansowych po występy w wiodących salach koncertowych w Polsce i na wybranych festiwalach. Będzie to między innymi nagroda w wysokości 500 euro za najlepsze wykonanie w konkursie sonaty fortepianowej lub utworu kameralnego Miłosza Magina, którą ufundowała córka kompozytora Margot Magin, czy nagroda Société Frédéric Chopin Genève w formie recitalu w czasie Festiwalu Chopinowskiego w Genewie 2021. Dodatkowo współpracujące z konkursem Instytuty Polskie fundują wyróżnionym laureatom recitale w miastach swoich siedzib, takich jak Bratysława, Sankt Petersburg czy Wiedeń.
Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie internetowej konkursmuzykipolskiej.pl
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2019 r. Przyciągnęła 56 uczestników z 6 krajów. Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, zaś w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypków: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, obecnie występujący pod nazwą zespołu Polish Violin Duo.
KONTAKT DLA MEDIÓW
Agata Szymczak (agata.szymczak@imit.org.pl, +48 602 311 955