Oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży

drukuj

OFERTA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

Przedmiotem niezwykłej uwagi Filharmonii Podkarpackiej są jej młodzi słuchacze. Chcemy pełnić rolę przewodnika – przyjaciela dzieci i młodzieży, który potrafi wskazać na nieprzemijalne wartości w sztuce, nauczyć rozpoznawać piękno w muzyce, inspirować w samodzielnym rozwijaniu muzycznych zainteresowań. Dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy w ramach audycji muzycznych w roku szkolnym 2019/2020. Od wielu lat prowadzimy różne formy systematycznej edukacji muzycznej młodego pokolenia. Są nimi audycje szkolne jak również specjalne koncerty rodzinne.

 

FORMULARZ POTWIERDZENIA REZERWACJI (po uprzedniej rezerwacji telefonicznej)

/gfx/filharmonia/userfiles/_public/formularz_potwierdzania_rezerwacji_grupowej.docx


KONCERTY SZKOLNE - tradycyjne czwartkowe ale nie tylko koncerty symfoniczne w siedzibie Filharmonii z udziałem orkiestry symfonicznej, a także zaproszonych solistów i dyrygentów. Każdy koncert jest prowadzony przez prelegenta przedstawiającego interesujący komentarz i w atrakcyjny sposób wprowadzającego młodych słuchaczy w tematykę koncertu. Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym możliwy jest również udział zorganizowanych grup młodzieży w przedpołudniowych próbach zespołów Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie. 

 

19 III 2020 CZWARTEK, GODZ. 13:00

 

KONCERT ODWOŁANY

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

MARIUSZ SMOLIJ - dyrygent


W programie:
Muzyka na powitanie wiosny

Koszt udziału: 10zł/ osoba

 

 

29 IV 2020 r. środa godz. 13:00

 

KONCERT ODWOŁANY

 

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

BARTOSZ STANISZEWSKI – dyrygent - rezydent 
 

W programie:

B. Szabelski - Toccata

A. Vivaldi – „Wiosna"

J. Haydn – Symfonia G – dur nr 94 „Niespodzianka”

Koszt udziału: 10zł/ osoba


 

10 VI 2020 r. środa godz. 13:00

 

KONCERT ODWOŁANY

 

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

KAROLINA POLAK – dyrygent
 

W programie:

F. Mendelssohn - Suita "Sen Nocy Letniej"

Koszt udziału: 10zł/ osoba

 

AUDYCJE MUZYCZNE - mają formę koncertów, których wykonawcami są zespoły utworzone przez profesjonalnych muzyków. Odbywają się w szkołach lub ośrodkach kultury na terenie całego województwa podkarpackiego, opatrzone są komentarzem dostosowanym do wieku słuchaczy. Proponowane przez nas treści wzbogacają wiedzę o muzyce, uwrażliwiają młodego słuchacza na jej wyjątkowe piękno oraz przybliżają wspaniałą wielowiekową tradycję sztuki europejskiej. Naszym młodym słuchaczom pragniemy przybliżyć ciekawy świat muzyki klasycznej, sakralnej, elementy folkloru oraz muzykę rozrywkową.

 

 

Program audycji muzycznych w sezonie 2019/2020r.

 

Wrzesień

Kultura w kulturze – muzyczny savoir vivre.

 

Opowiemy o tym, jak kultura wychodzi poza swoje ramy, a wychodząc naprzeciw odbiorcom opuszcza mury Filharmonii, Teatru, Opery i przybywa do dzieci, do szkół, przedszkoli itp. Jak powinniśmy się zachowywać w instytucjach kulturalnych, czy szkolna audycja muzyczna to też koncert kulturalny? Jakie stroje obowiązują w takich miejscach – ustalimy sobie koncertowy dress code i nauczymy się muzycznej kultury. Krótka teoria muzyki.

 

Październik

Stanisław Moniuszko – muzyczny patron roku 2019.

Polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista – Życiorys, najważniejsze kompozycje, ciekawostki z życia ojca Polskiej Opery Narodowej.

 

 

Listopad

 

Mazowsze, Śląsk – ambasadorzy polskiej kultury.
Mazowsze i Śląsk to promotorzy  polskiej kultury ludowej, nie tylko w kraju, ale i poza granicami. Postaramy się przybliżyć historię powstania tych zespołów, a także zastanowimy się w czym tkwi ich fenomen.

 

 

Grudzień

 

Polskie Tańce Narodowe jako popularyzacja muzyki w społeczeństwie.
Jak kultywowano i manifestowano polskość? Czym rożni się taniec ludowy od narodowego, a mazur od mazurka? Kto dziś potrafi zatańczyć tańce narodowe? Czy jest możliwe nauczanie tańców narodowych na lekcjach WF-u? Tego wszystkiego dowiemy się podczas audycji.

 

 

Styczeń

 

Karnawał – coroczny festiwal kostiumów, kolorów i rytmów.
Tradycja wielkiej zabawy zrodzona we włoskich miastach najpełniej rozkwitła w klimacie Ameryki Łacińskiej. Mimo to Stary Kontynent nie daje za wygraną. Jak co roku staje do rywalizacji o to, kto zamieni koniec karnawału w najbardziej magiczny czas. Zobaczymy, jak wygląda karnawał na świecie.

 

 

Luty

 

Muzyka z pogranicza Europy
Muzyka najdalszych zakątków naszego kontynentu to klucz do poznania różnorodności i bogactwa kultury Europy. Muzyka Celtycka, Muzyka Słowiańska, Grecka Zorba - podczas audycji postaramy się przybliżać Małe Ojczyzny, ich tożsamość, kulturę i artystów. 

 

Marzec

 

Muzyka religijna z różnych stron świata
W całej historii chrześcijaństwa zostało nam przedstawione wiele sposobów oddawania czci Bogu. Jednym z nich jest muzyka. W Piśmie Świętym odnajdujemy wiele przykładów na to, że śpiew, taniec, gra na instrumentach są nieodłącznymi elementami  wyrażania wiary.

 

Kwiecień

 

 

Muzyka i emocje w filmie
Co sprawia, że oglądając film, śmiejemy się, wzruszamy, czujemy gniew, litość czy smutek? Co wywołuje w nas emocje? Wyraz twarzy bohatera? Jego słowa, gesty? Otoczenie, w którym się znajduje? Kolorystyka sceny? Owszem, to wszystko oddziałuje na naszą wrażliwość i każdy element obecny w kadrze działa w sobie właściwy sposób. Największy jednak wpływ na odbiór danej sceny ma muzyka. Muzyka to główny nośnik emocji w filmie. Kto nie wierzy, niech sprawdzi!

 

Maj

 

Bajki – grajki i piosenki dla dzieci.

Dlaczego piosenki dla dzieci są tak wyjątkowe? Czy dawne bajki – grajki różnią się czymś od współczesnych? Jak powstawały i powstają piosenki dla dzieci? Tego i wiele innych ciekawostek dowiecie się w maju.

 

Czerwiec

Temat niespodzianka !!!

 

 

 

Zgłoszenia przyjmuje Biuro Koncertowe Filharmonii Podkarpackiej

tel. 17 862 85 07, biuro@filharmonia.rzeszow.pl

* Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu audycji

 

Podczas "audycji muzycznych" mają okazję zaprezentować również się utalentowani uczniowie szkół muzycznych.

Filharmonia Podkarpacka, sala kameralna, 20.11.2013

 

    Zachęcamy do korzystania z naszej oferty edukacji muzycznej.

Oczekujemy na Państwa propozycję, opinie i współpracę.

Informacji udziela i zgłoszenia grup przyjmuje

Biuro Koncertowe Filharmonii tel.: 17 862 85 07

biuro@filharmonia.rzeszow.pl

Kalendarium

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

2011. Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego

Powered by: CMS Edito

Realizacja: Ideo,