Miejsce: Sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej
Organizator: Filharmonia Podkarpacka
Udział: Płatny
Koszt udziału: 20zł
26 II 2021 r., piątek, godz.19:00
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MASSIMILIANO CALDI – dyrygent
W programie:
M. Spisak - Toccata
P. Czajkowski – IV Symfonia f – moll op. 36
Program koncertu anonsuje muzykę o ogromnej sile wyrazu. Żywiołowa Toccata (1942) Spisaka zachwyca paletą olśniewających orkiestrowych barw, a IV Symfonia Czajkowskiego frapuje słuchaczy siłą emocjonalnych treści. Utwór powstał w szczególnym okresie życia kompozytora – był to splot sukcesów twórczych - po skomponowaniu I Koncertu fortepianowego i baletu „Jezioro łabędzie”, z dramatycznymi przeżyciami związanymi z nieudanym małżeństwem. Powierniczką najbardziej sekretnych myśli kompozytora była w owym czasie Nadieżda von Meck, której Czajkowski dedykował IV Symfonię. W jednym z listów skierowanych do swojej protektorki kompozytor wyjawił znaczenie IV Symfonii, chociaż nie jest to sensu stricto program utworu. Temat wstępu dzieła, to „motyw fatum”, „nieubłagana siła, która sprzeciwia się spełnieniu naszych marzeń o szczęściu”. Słychać go także w szaleńczym finale Allegro con fuoco. Fascynujące dzieło rosyjskiego mistrza epoki romantyzmu zabrzmi pod batutą włoskiego kapelmistrza - Massimiliano Caldiego.
MASSIMILIANO CALDI
Wejście do budynku Filharmonii Podkarpackiej jest równoznaczne z akceptacją „Regulaminu bezpieczeństwa publiczności podczas imprez organizowanych w okresie epidemii COVID - 19”, dostępnego na stronie internetowej Filharmonii Podkarpackiej, który będzie bezwzględnie przestrzegany przed i w trakcie każdego wydarzenia.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo, prosimy o wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, które należy zostawić przed wejściem na koncert.
Prosimy o wyrozumiałość!