Repertuar

drukuj

AB 19 czerwca 2020r., godz. 19:00

2020-06-19 19:00

Kup bilet on-line

Miejsce: Sala koncertowa FP

Organizator: Filharmonia Podkarpacka

Udział: Płatny

Koszt udziału: 30zł normalny/ 20zł ulgowy

KONCERT ODWOŁANY

 

AB 19 VI 2020 r. , piątek, godz. 19:00

ZAKOŃCZENIE SEZONU 2019/2020
 

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

MASSIMILIANO CALDI – dyrygent

BARTOSZ STANISZEWSKI – dyrygent/rezydent 

IWONA SOCHA - sopran

MARIUSZ GODLEWSKI - baryton

CHÓR WYDZIAŁU MUZYKI UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO

BOŻENA STASIOWSKA - CHROBAK - przygotowanie chóru

 

W programie:

P. Moss – Te Deum

L. van Beethoven – VI Symfonia F- dur op. 68
 

    Te Deum Piotra Mossa, oparte na tekście wczesnochrześcijańskiego hymnu Te Deum laudamus (Ciebie, Boże, chwalimy), powstało na przełomie lat 2018 i 2019, a prawykonanie utworu związane jest z jubileuszem 65. lat działalności Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.  W partyturze utworu – jak wyjaśnia kompozytor -  można znaleźć wiele aluzji do muzyki klasycznej. Pojawiają się tu m.in. echa chorałów Bacha. Drugą część wieczoru wypełni Symfonia „Pastoralna”  - będąca wyrazem uczuć, jaki towarzyszyły Beethovenowi podczas wakacji spędzonych w ulubionym podwiedeńskim Helligenstadt w 1807 roku.  „Jakże jestem szczęśliwy – pisał kompozytor -  mogąc chodzić wśród gąszczy lasów, drzew, krzewów i skał. Nikt nie może kochać wsi bardziej ode mnie - lasy, pola, drzewa, skały dają duszy oddźwięk, jakiego jej trzeba... Tu nie dokucza mi mój przeklęty słuch - każde drzewo zdaje się mówić do mnie. Czy można wyrazić błogość, jaką daje człowiekowi cisza lasu?...”

 

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytut Muzyki i Tańca "Dyrygent - rezydent"


Massimiliano Caldi

 

    Massimiliano Caldi (Mediolan, 1967 r.) ukończył studia w dziedzinie gry na fortepianie, kompozycji i dyrygentury orkiestrowej. Ma duże międzynarodowe doświadczenie w zakresie muzyki symfonicznej, opery, a w centrum jego zainteresowań znajduje się muzyka współczesna i odrodzenie XIX-wiecznej opery. Kapelmistrz wyróżnia się doskonałym przygotowaniem zawodowym, a także przejrzystym stylem dyrygowania. Caldi, laureat pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga (1999 r.), jest Głównym Dyrygentem Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie oraz występującym gościnnie Pierwszym Dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.Artysta prowadził mistrzowskie kursy dyrygenckie we Florencji (2015-2017), był Głównym Dyrygentem i Konsultantem Artystycznym Filharmonii Koszalińskiej im. S. Moniuszki (2014- 2017), Dyrektorem Artystycznym Śląskiej Orkiestry Kameralnej (Katowice, 2006-2010) oraz Głównym Dyrygentem Orkiestry Kameralnej „Milano Classica” (1998-2009). W ciągu ostatnich dziesięciu lat odbył tournée po Izraelu, Omanie, Stanach Zjednoczonych, Chile, Brazylii, Niemczech, Austrii, Rosji oraz Turcji, prowadząc takie zespoły jak Academy Teatro alla Scala Orchestra, Orkiestra Symfoniczna w Santiago, Berliner Konzerthaus Kammerorchester, Orkiestra Symfoniczna w Petersburgu i Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Stambule. W Polsce jest zapraszany na międzynarodowe festiwale, a także regularnie pojawia się na podium najważniejszych filharmonii i orkiestr symfonicznych, takich jak: Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Warszawie i Sinfonietta Cracovia (czasami w podwójnej roli pianisty i dyrygenta). Caldi nagrał dla Acte Préalable płytę CD Raul Koczalski – Koncerty fortepianowe (styczeń 2018 r.) oraz dla Sony Classical płytę CD Koncerty wiolonczelowe Mario Castelnuovo-Tedesco, Gian Francesco Malipiero, Riccardo Malipiero (kwiecień 2018 r.). Massimiliano Caldi to jedyny Włoch, który otrzymał nagrodę Gazetta Italia – edycja 2018 za wyróżniającą się postawę w promowaniu włoskiej muzyki w Polsce oraz polskiej muzyki we Włoszech.


Bartosz Staniszewski

 

Bartosz Staniszewski ur. 1995 - dyrygent
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, z klasy prof. Rafała Jacka Delekty. Brał udział w licznych kursach dyrygenckich prowadzonych przez wybitnych dyrygentów jak np. Jacek Kaspszyk, czy  Vladimir Kiradjiev. Uczestnik Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich, podczas których pracował z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod okiem prof. Rafała Jacka Delekty. Jako dyrygent zadebiutował w kwietniu 2014 roku we Francji. W czerwcu 2014 roku poprowadził w Filharmonii Krakowskiej prawykonanie autorskiej symfonii. Współzałożyciel i dyrygent Krakowskiej Orkiestry „Ardente”, z którą stale koncertuje w Polsce i za granicą. W  marcu 2017 współpracował z Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W tym samym miesiącu zainaugurował 8. edycję cyklu „Jeszcze Polska Muzyka”, prowadząc Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach. W maju i grudniu 2017 poprowadził przedstawieniami opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. We wrześniu 2017 wyruszył na tournée z Krakowską Orkiestrą „Ardente” po północnej Francji (m. in. Beauvais, Amiens, Paryż). W marcu 2018 roku poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Krakowskiej Akademii Muzycznej.
W lipcu 2018 roku poprowadził Orkiestrę „Corda Cracovia” inaugurując 11. edycję cyklu "Wawel o Zmierzchu”. W kwietniu 2019 roku nawiązał współpracę z Filharmonią Podkarpacką w Rzeszowie.

 

Mariusz Godlewski

 

Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala. Laureat wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Był stypendystą wrocławskiego Samorządu w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla Młodych Utalentowanych Wrocławian oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2001-2002 przebywał na stypendium w Wiedniu w klasie prof. Leopolda Spitzera. W 2002 roku zadebiutował w Operze Narodowej w Warszawie partią Peleasa w operze Debussy'ego "Peleas i Melizanda". Jest śpiewakiem goszczącym na wielu scenach operowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W 2011 roku zaśpiewał w prapremierze pieśni Pendereckiego "Powiało na mnie morze snów" na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na zaproszenie Valery’ego Gergieva wystąpił pod jego batutą na Festiwalu Białych Nocy w Sankt Petersburgu. W 2013 roku śpiewał podczas Beijing Music Festival pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. W 2014 roku uhonorowany został Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii: najlepszy śpiewak za rolę Scarpia w operze "Tosca" G. Puccini'ego oraz rolę Zurgi w operze "Poławiacze pereł" G. Bizet'a. W 2015 roku otrzymał nominację do nagrody Radia Wrocław Kultura za światowego formatu wykonanie roli Eugeniusza Oniegina w operze Czajkowskiego. W roku 2019 r. na zamówienie NIFC   powstała płyta z pieśniami St. Moniuszki, którą artysta nagrał wraz z pianistą Radosławem Kurkiem. W swoim repertuarze posiada wiele głównych partii operowych. Artysta wykonuje również lirykę wokalną Schuberta i Brahmsa oraz niemiecką i angielską muzykę baroku.

Iwona Socha

 

 

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina (dyplom z wyróżnieniem). W 2002 roku ukończyła studia na Wydziale Radiowo-Telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jest finalistką i laureatką krajowych oraz międzynarodowych konkursów wokalnych. W trakcie swojej dotychczasowej działalności artystycznej współpracowała z wieloma mistrzami batuty: Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Łukaszem Borowiczem, Massimiliano Caldim, Gabrielem Chmurą, Sławomirem Chrzanowskim, Krzesimirem Dębskim, Maciejem Figasem, Jari Hämäläinenem, Jackiem Kaspszykiem, Kazimierzem Kordem, Jerzym Koskiem, Tadeuszem Kozłowskim,  Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Vladimirem Ponkinem, Pawłem Przytockim, Jerzym Salwarowskim, Rubenem Silvą, Andrzejem Straszyńskim, Piotrem Sułkowskim, Tomaszem Tokarczykiem, Maciejem Tworkiem,Józefem Wiłkomirskim, Tadeuszem Wojciechowskim, Jewgienijem Volynskim, Marekiem Toporowskim oraz wybitnymi reżyserami, m.in.: Laco Adamikiem, Henrykiem Baranowskim, Marią Meszaros, Mariuszem Trelińskim, Waldemarem Zawodzińskim, Michałem Znanieckim, Giorgio Madia, Włodzimierzem Nurkowskim i Tomaszem Koniną.

W maju 2005 roku, będąc studentką roku dyplomowego, zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej, śpiewając partię Małgorzaty w „Fauście” Charlesa Gounoda (spektakl z jubileuszowej listy obchodów 60-lecia Opery Śląskiej, z gościnnym udziałem Maestro Bogdana Paprockiego).

W swoim repertuarze posiada liczne pieśni, arie oratoryjne i operowe oraz partie sceniczne. Koncertuje w kraju i za granicą (Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Słowacja) Dokonała także nagrań dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej.

Uczestniczyła w wielu Mistrzowskich Kursach Wokalnych, m.in.: Izabeli Kłosińskiej, Ingrid Kremling, Adama Kruszewskiego, Petera Mury, Jadwigi Romańskiej, Jolanty Żmurko oraz Teresy Żylis-Gary. Regularnie występuje z większością krajowych orkiestr filharmonicznych i kameralnych. Współpracuje z wiodącymi ośrodkami operowymi i operetkowymi w kraju: Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Śląską w Bytomiu,Operą Nova w Bydgoszczy a także Mazowieckim Teatrem Muzycznym „Operetka” w Warszawie. Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in.: w VII Międzynarodowym Festiwalu „Operete Kauno Pilyje” (Litwa), Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Gliwicach, Festiwalu „Viva il canto” w Cieszynie, Festiwalu „Bravo Maestro” w Kąśnej-Dolnej, 52 Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, 18 Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im.K.Jamroz w Busku-Zdroju,X Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej w Sosnowcu oraz Europejskim Festiwalu im. J.Kiepury w Krynicy-Zdroju,Festiwalu Viva Canaletto w Warszawie, Letnich Festiwalach Opery Krakowskiej ( Zamek Królewski na Wawelu),Festiwalu Kameralistyki Wokalnej Voice&Piano w Krakowie oraz Festiwalu Saint Maxim la Sainte Baume we Francji.

Laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im.Jana Kiepury w kategorii Najlepsza śpiewaczka Operowa 2013.


Kalendarium

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

2011. Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego

Powered by: CMS Edito

Realizacja: Ideo,