Wydarzenia miesiąca

TOURNEE ARTYSTYCZNE DO CHIN

2017-12-27

TOURNEE ARTYSTYCZNE DO CHIN Orkiestry Symfonicznej  Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie

Tournee koncertowe Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej do Chin, które zaplanowane zostało na przełom 2017r. i 2018r. zrealizowano zgodnie z wcześniejszymi założeniami. W 2017 roku termin tournée obejmował 6 dni, w tym 5 już na terenie Chin. W tournée artystycznym wzięło udział 58 osób w tym 53 muzyków tworzących orkiestrę symfoniczną. Pozostali uczestnicy to: dyrygent, 2 pracowników technicznych oraz dyrektor i zastępca dyrektora Filharmonii Podkarpackiej. Wyjazd odbył się na zaproszenie chińskiej agencji koncertowej Joy Titan, która też pokryła znaczącą część kosztów przedsięwzięcia, kupując m.in. bilety lotnicze na trasie Warszawa – Pekin oraz Pekin – Warszawa – Rzeszów dla uczestników tournée. Agencja koncertowa zaplanowała też poszczególne koncerty w różnych chińskich miastach m.in.: Dalian, Yingkou organizując transport orkiestry, wypożyczenie niektórych instrumentów, reklamę i a także widownię. W czasie koncertów zrealizowanych w 2017 roku na terenie Chin Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej wysłuchało ok. 8 500 osób, a zaprezentowany program przyjmowany był entuzjastycznie. Na ofertę programową złożyły się utwory o wykonanie których zabiegała strona chińska. Były to m.in. kompozycje twórców europejskich w tym J. Straussa, J. Brahmsa, A. Dvoraka, F. Mendelssohna, G. Rossiniego. Z inicjatywy Filharmonii Podkarpackiej wykonano także dzieła polskich twórców, m.in.: Tańce góralskie z op. „Halka” S. Moniuszki, Poloneza z filmu „Pan Tadeusz” W. Kilara, czy Poloneza A – dur F. Chopina w opracowaniu G. Fitelberga. Koncertom które zostały zrealizowane pod koniec 2017 r. towarzyszyło szereg wydarzeń, których celem było z jednej strony rozszerzenie współpracy na płaszczyźnie artystycznej pomiędzy stroną chińską, a Filharmonią Podkarpacką, z drugiej zaś strony celem tej aktywności było propagowanie polskiej kultury i tradycji na terenie Chin. Wśród opisywanych działań należy wymienić szereg wywiadów telewizyjnych i radiowych, spotkania z publicznością oraz prelekcje zawierające informacje o muzyce polskiej i jej twórcach. Realizacja całości zaplanowanych działań spotkała się z bardzo dobrym odbiorem, czego dowodem jest licznie uczestnicząca w koncertach chińska publiczność, dobre relacje medialne, czy opinie samych organizatorów, którzy wyrażali je na podstawie informacji zebranych wśród publiczności, miejscowych władz i dziennikarzy. Cały wyjazd w czasie którego odbyło się 9 koncertów (m.in.: w Nanning, Nanchang, Liuzhou, Schijazhuang) został bardzo dobrze oceniony także przez Polski Konsulat mieszczący się w mieście Kanton. W czasie niektórych koncertów orkiestra towarzyszyła chińskim wykonawcom m.in.: Chórowi, pianiście z Nanning i instrumentalistce grającej na tradycyjnym chińskim instrumencie strunowym. Muzycy z Rzeszowa wystąpili też z chińską orkiestrą symfoniczną. Wszystkie te elementy służyły wspólnemu celowi: budowania dobrych relacji pomiędzy Polską a Chinami i wzmacnianiu pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.  Mamy nadzieję, że sukcesy Filharmonii Podkarpackiej, a także okazywana nam  życzliwość i wsparcie zaprocentują w przyszłości nie tylko na płaszczyźnie dobrych relacji w obszarze kultury ale także na płaszczyźnie kontaktów gospodarczych, naukowych, biznesowych itp. Dyrekcja jak i muzycy tworzący Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej wyrażają swoją ogromną wdzięczność Instytutowi Adama Mickiewicza w Warszawie za okazaną znaczącą pomoc, która umożliwiła realizację tournée koncertowego do Chin.

GALERIA ZDJĘĆ

SALE KONCERTOWE W KTÓRYCH WYSTĄPIŁA ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ W RZESZOWIE

Dalian Development Area Grand Theater

Dalian People's Culture Club

Guangxi Culture&Art Center

Hebei Arts Center w Shijiazhuang

Jiangxi Arts Center

Liuzhou Culture&Art Center

Shijiazhuang Grand Theater

Yingkou Culture&Art Center

Program koncertów w ramach Tournee Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej po Chinach

1. F. Suppe – Uwertura do operetki „Lekkiej kawalerii”
  2. F. Chopin/G. Fitelberg – Polonez A-dur op. 40 nr 1
  3. A. Dvořak – Tańce Słowiańskie op. 72 nr 1, nr 2
  4. J. Strauss – Polka „Grzmoty i błyskawice”
  5. J. Strauss – Walc „Wiedeńska krew”
  6. C. Saint-Saëns – Bacchanale z opery „Samson i Dalia
  7. G. Rossini – Uwertura do opery „Włoszki w Algierze
  8. G. Verdi – Marsz triumfalny z opery „Aida”
  9. J. Brahms – Tańce węgierskie; nr 2, nr 5, nr 21
  10. F. Mendelssohn – Saltarello z IV Symfonii A-dur
  11. J. Strauss – Polka schnell „Auf der Jagd”
  12. St. Moniuszko – Tańce góralskie z opery „Halka”
  13. W. Kilar – Polonez z filmu „Pan Tadeusz”
  14. L. Huanzhi – Spring Festival  Ouverture
  15. P. Czajkowski – Trepak z baletu „Dziadek do orzechów”
  16. J. Strauss – Chiński galop
  17. J. Strauss – Marsz Radetzkiego

Przygotowując się do tego wielkiego przedsięwzięcia artystycznego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zrealizowała nagranie płyty pod tytułem „Chińskie inspiracje i muzyka polska.

Tournée orkiestry nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Gminy-Miasto Rzeszów, Instytutu Adama Mickiewicza oraz sponsorów Przedsiębiorstwa Budowlanego BESTA Sp. z o.o., LIU GONG oraz BISPOL Sp. z o.o.