Wydarzenia miesiąca

10 czerwca 2019r., PONIEDZIAŁEK, godz. 19:00

2019-05-22

10 czerwca 2019r., PONIEDZIAŁEK, godz. 19:00

spektakl Polskiego Teatru Tańca pt. „Polka”

Reżyseria i dramaturgia:
Igor Gorzkowski                                                                                               Kup bilet on-line

Muzyka:

Andrzej Przybyszewski

czas trwania:
70 min

„Polka” to spektakl w reżyserii Igora Gorzkowskiego, w choreografii Iwony Pasińskiej, z muzyką Zbigniewa Kozuba i w scenografii Andrzeja Grabowskiego, którego premiera odbyła się w Roku Bogów w Polskim Teatrze Tańca. Jego koncepcja inscenizacyjna opiera się na grze różnymi znaczeniami słowa „Polka”. Przedstawienie ma formę kolażu. Twórcy przyglądają się rozmaitym doświadczeniom rozmaitym odcieniom kobiecości i różnym doświadczeniom życiowym kobiet - miłości, pracy, przyjaźni, rozmarzeniom, niespełnieniom i snom. W recenzji pt. „Smutna Polka” w nr 7 „Polityki” Joanna Brych pisała o spektaklu, że „premierę Polskiego Teatru Tańca należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat.” Spektakl prezentowany był w ramach X Dni Sztuki Tańca, organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową i Polski Balet Narodowy, dorocznego przeglądu baletowego, który w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę poświęcony był w całości najnowszym osiągnięciom polskiej sceny tańca. Premiera „Polki” wpisała się w program Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Jego idea zogniskowana była wokół polskich boskich spraw, postaci oraz symboliki, w których boskość zjawisk i figur rozumiana jest jako uzus lub aklamacja, uznanie społeczne lub samouznanie. Rok Bogów jest częścią programu działalności Polskiego Teatru Tańca na lata 2016-2020, oddającego hasło „Polski/wielko-polski”, który ma zadanie gloryfikować polską sztukę.

Spektakl współorganizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.