Oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży

drukuj

OFERTA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

Przedmiotem niezwykłej uwagi Filharmonii Podkarpackiej są jej młodzi słuchacze. Chcemy pełnić rolę przewodnika – przyjaciela dzieci i młodzieży, który potrafi wskazać na nieprzemijalne wartości w sztuce, nauczyć rozpoznawać piękno w muzyce, inspirować w samodzielnym rozwijaniu muzycznych zainteresowań. Dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy w ramach audycji muzycznych w roku szkolnym 2019/2020. Od wielu lat prowadzimy różne formy systematycznej edukacji muzycznej młodego pokolenia. Są nimi audycje szkolne jak również specjalne koncerty rodzinne.

 

FORMULARZ POTWIERDZENIA REZERWACJI (po uprzedniej rezerwacji telefonicznej)

/gfx/filharmonia/userfiles/_public/formularz_potwierdzania_rezerwacji_grupowej.docx


KONCERTY SZKOLNE - tradycyjne czwartkowe ale nie tylko koncerty symfoniczne w siedzibie Filharmonii z udziałem orkiestry symfonicznej, a także zaproszonych solistów i dyrygentów. Każdy koncert jest prowadzony przez prelegenta przedstawiającego interesujący komentarz i w atrakcyjny sposób wprowadzającego młodych słuchaczy w tematykę koncertu. Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym możliwy jest również udział zorganizowanych grup młodzieży w przedpołudniowych próbach zespołów Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie. 

 

 

 

AUDYCJE MUZYCZNE - mają formę koncertów, których wykonawcami są zespoły utworzone przez profesjonalnych muzyków. Odbywają się w szkołach lub ośrodkach kultury na terenie całego województwa podkarpackiego, opatrzone są komentarzem dostosowanym do wieku słuchaczy. Proponowane przez nas treści wzbogacają wiedzę o muzyce, uwrażliwiają młodego słuchacza na jej wyjątkowe piękno oraz przybliżają wspaniałą wielowiekową tradycję sztuki europejskiej. Naszym młodym słuchaczom pragniemy przybliżyć ciekawy świat muzyki klasycznej, sakralnej, elementy folkloru oraz muzykę rozrywkową.

 

    Obchodzona w tym roku setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest okazją do zaprezentowania Państwu koncertowego wykonania kilku utworów polskich twórców. Z powodu ciągle trwającej epidemii nie możemy gościć w Filharmonii uczniów podkarpackich szkół, dlatego - w ramach nauki zdalnej, kierujemy do Państwa ten projekt - mając nadzieję, że będzie on nie tylko dobrym materiałem edukacyjnym, ale dostarczy wszystkim odbiorcom wspaniałych artystycznych wrażeń. 


LINK DO KONCERTU

 

 

 

Program audycji muzycznych w sezonie 2020/2021r.

 

 

Wrzesień

"Barokowe tańce dworskie"

W nowy rok szkolny ruszymy tanecznym krokiem. Dowiemy się, przyjakiej muzyce bawili się na dworach włoskich, francuskich i angielskich. Poznamy nazwy instrumentów, które zwykły przygrywać do tańca i jakie owe tańce nosiły nazwy. Spróbujemy wszyscy zatańczyć francuskiego menueta.

 

Październik

"Było cymbalistów wielu…"

Cymbały towarzyszyły zazwyczaj wędrownym grajkom. W czasie październikowej audycji dowiemy się skąd wzięły się one w Polsce, w jakich regionach występują, z jakiego drewna są zbudowane, a także czy może być wesołe drzewo? Jak i gdzie można się nauczyć grać na tym unikatowym instrumencie?

 

Listopad

"Melodia polskiego oręża" 

"Od rycerstwa spod Grunwaldu do Legionów Polskich we Włoszech, od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego". Listopad przeniesie nas w bolesne, ale i pełne chwały okresy naszej polskiej historii. Wspólnie zaśpiewamy pieśni o tematyce wojskowej i patriotycznej. Usłyszymy najsłynniejszą polską legendę i poznamy instrument, który się z nią wiąże.

 

Grudzień

"Zima w muzyce, a może muzyka w zimie?"

Są takie utwory, które dobrze brzmią tylko wtedy, gdy za oknem pojawią się sprzyjające warunki atmosferyczne. Dzieje się tak chociażby z muzyką o tematyce zimowej. Ale czy można "usłyszeć" zimę w muzyce? Tego oraz  innych muzyczno-zimowych ciekawostek dowiecie się w miesiącu grudniu. Wspólnie zaśpiewamy też polskie kolędy.

 

Styczeń

"Muzyka rozrywkowa międzywojennej polski"

Czym różni się muzyka rozrywkowa od popularnej? Czy w czasie pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową ludzie mieli czas i ochotę na zabawę i jak ona wyglądała? Jakie gatunki muzyczne powstały w okresie dwudziestolecia międzywojennego? Tych i innych ciekawych informacji udzielimy w trakcie naszych styczniowych spotkań. A może wspólnie coś zaśpiewamy i zagramy?

 

Luty

"Opera, operetka, musical”

Na audycji w miesiącu lutym poznamy genezę scenicznych form wokalno-instrumentalnych takich jak opera, operetka i musical. Dowiecie się takżejakie sławne nazwiska miały wpływ na ich powstanie i rozwój.

 

Marzec

"Znów przyszła wiosna" 

Wiosna namaluje dźwiękami cudowne pejzaże w szaro - burym świecie. Przeniesie nas w świat intrygujących efektów dźwiękonaśladowczych, a sprawne uszy będą mogły wychwycić w utworach między innymi odgłosy natury, zachodzącew niej zjawiskaczy też dźwięki naśladujące np. śpiew ptaków czy szczekanie psa. Wspólnym śpiewem przywitamy tę radosną porę roku.

 

Kwiecień

"Najpiękniejsze walce świata" 

Walc wywodzi się z austriackiego tańca ludowego - lendlera. Podczas naszego kwietniowego spotkania spróbujemy nauczyć się kroku podstawowego walca. Dowiemy się też jaka najsłynniejsza wiedeńska rodzina przyczyniła się do popularności tego tańca. Czy zajmowali się tylko komponowaniem, a także czy nietoperz może się zemścić?...

 

Maj

"Muzyczna podróż po największych polskich miastach"

Lubimy podróże te małe i te duże, dlatego wybierzemy się w jedną z nich, aby lepiej poznać niektóre muzyczne zwyczaje kilku większych polskich miast. Zaczniemy od hejnału z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie, a później poznamy i inne miejskie sygnały.

 

Czerwiec

"Polskie festiwale muzyczne"

Rozwój dwudziestowiecznej sztuki był bardzo intensywny także dziękiróżnego rodzaju festiwalom. To właśnie dzięki nim szerokiegrono odbiorców miało szansę poznania najnowszych trendów kultury muzycznej. Dlatego też w trakcie ostatnich naszych spotkań przedwakacyjnych poznamy najsłynniejsze polskie festiwale muzyczne i ich repertuar. A później już tylko wyruszymy z piosenką na wakacje!

 

 

 

Zgłoszenia przyjmuje Biuro Koncertowe Filharmonii Podkarpackiej

tel. 17 862 85 07, biuro@filharmonia.rzeszow.pl

* Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu audycji

 

Podczas "audycji muzycznych" mają okazję zaprezentować również się utalentowani uczniowie szkół muzycznych.

Filharmonia Podkarpacka, sala kameralna, 20.11.2013

 

    Zachęcamy do korzystania z naszej oferty edukacji muzycznej.

Oczekujemy na Państwa propozycję, opinie i współpracę.

Informacji udziela i zgłoszenia grup przyjmuje

Biuro Koncertowe Filharmonii tel.: 17 862 85 07

biuro@filharmonia.rzeszow.pl

Kalendarium

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

2011. Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego

Powered by: CMS Edito

Realizacja: Ideo,